Om Shalom över Israel
Tidningen Shalom över Israel
Konferenser, kurser och möten Shalom över Israel
Undervisning Shalom över Israel
Resor Shalom över Israel
Gåvor Shalom över Israel
 

 

 

 
 
Projekt i Israel samt Sverigearbete
 
 

 

Wizo
På bara ett par timmar kan nära hundra nya immigranter och andra hjälpsökande komma till kvinnoorganisationen Wizos kontor i Jerusalem. Behoven av ekonomiskt bistånd till livets nödtorft och konkreta gåvor i form av mat och kläder är stora. Arbetslösheten som följt i intifadans spår har gjort situationen ännu värre. Wizos volontärer, som ofta själv varit i samma situation, förmedlar hjälpen.

För barn i riskzonen
Jaffa är inte bara en gammal hamnstad med stolt historia. Det är också Israels tyngst belastade stad när det gäller social utslagning, drogmissbruk, våld och kriminalitet. Därför finns Jaffainstitutet som en trygg hamn för barnen i de farliga miljöerna. Barn, både judiska och arabiska, som riskerar att hamna i samma misär som sina föräldrar får stabila vuxenkontakter, stödundervisning, fritidsaktiviteter och varm mat på Jaffainstitutet. Även föräldrarna får terapi och hjälp att bryta den onda cirkeln.

Shaare Zedek-sjukhuset
Shaare Zedek, sjukhuset med hjärtat, ligger mitt emot Herzlberget i Jerusalem. Namnet betyder “rättfärdighetens och barmhärtighetens port”. Shaare Zedek har som målsättning att ge alla vård utan hänsyn till religion, etnisk tillhörighet eller betalningsförmåga. Sjukhuset är välkänt för att i första hand behandla patienten och inte bara sjukdomen. Det är också det sjukhus i Jerusalem som välkomnar flest barn till världen, nämligen c:a 1 000 barn varje månad. Sjukhusets barnavdelningar är berömda.  Där har man bl a specialiserat sig på vård av för tidigt födda barn och på barn med njursjukdomar, flertalet arabiska, som behöver dialys. En barnavdelning bär Raoul Wallenbergs namn. Barnen är här aldrig ensamma. Det finns alltid en vuxen närvarande för att ge dem trygghet. En annan av sjukhusets specialiteter är akutmedicin, där sjukhuset extremt snabbt tar hand om människor som fallit offer för terrorattacker eller råkat ut för olycksfall.

Keren Kajemet
Sedan början av 1900-talet har Keren Kajemet, KKL, bearbetat ofruktbara områden med hjälp av bland annat trädplantering. KKL har dikat ur Israels sumpmarker och stoppat ökenspridningen. Grönskande skogar klär numera stora delar av de steniga kullarna tack vare KKL. Vattenförsörjningen är också en av KKL:s stora uppgifter. Stora vattenreservoarer byggs för att tillvarata vinterregnens vatten. Den ständigt växande befolkningens behov kommer att kräva alla tillgängliga färskvattenresurser om 10-15 år. Därför är återanvändning av vatten det ena ekonomiskt möjliga alternativet för bevattning av jordbruket.

Sverigearbetet
En allt viktigare del av Shaloms arbete är Sverigearbetet. Det innefattar mötesverksamhet, undervisning, information och opinionsbildning, inte minst genom vår egen tidning. En stor del av arbetet sker genom insatser av aktiva styrelsemedlemmar och andra frivilliga. För att genomföra det dagliga arbetet har vi två deltidsanställda; sekreterare och redaktör.

Läs mer om våra projekt

 
 
 
   
 
     
 Till huvudsidan Shalom över Israel hälsar dig välkommen!

 

 

 

Ledare mars 2010

Israels hjälp till Haiti – och till Gaza

Jordbävningen i Haiti den 12 januari tog 230 000 människors liv, fler än tsunamin i Thailand för fem år sedan. Ett redan utfattigt land slogs sönder. Mer än en miljon människor är hemlösa. Hela administrationen är utslagen.

Hjälpinsatsen från en mängd länder har fått stor uppslutning. Snabbast på plats var återigen Israel. Redan den 15 januari landade det israeliska fältsjukhuset på ön.
Och dagen efter var sjukhuset i funktion.

Åtta levande räddades från ruinerna, operationer tog sin början och Israels insatser var de mest effektiva i hjälparbetets början. Över 100 operationer utfördes, flera barn föddes varav ett par med kejsarsnitt. De 220 israelerna utförde storverk. Genom dyrköpta erfarenheter i det egna landets strider har Israel den högsta beredskapen och kompetensen i hela världen när det gäller sjukvård i fält.

Efter 15 dagars intensivt arbete kunde israelerna överlämna jobbet till FN och USA och återvända hem.  Liknande insatser har gjorts i Turkiet, Pakistan och Algeriet med flera länder som upplevt naturkatastrofer. USA:s förre president Bill Clinton, FN-sändebud för Haiti, uttalade ett varmt tack för den israeliska hjälpinsatsen.

Men Gaza då - där ges väl igen hjälp?

Enligt svenska medier och rapporter är invånarna i Gaza tröstlöst instängda på den smala kustremsan; utan arbete, utan pengar, utan försörjning, utan återuppbyggnad efter kriget vid förra årsskiftet. Läkarrapporter och journalisters artiklar förmedlar samma bild av eländet. Men är det verkligen så?

Visst är läget fruktansvärt och svårt för människorna, men det är inte sant att all hjälp uteblir.  Den norska tidningen Karmel ger besked om hjälpsändningar – från Israel. Under 2008 släppte Israel in 15 275 långtradare i Gaza. Under 2009, alltså efter kriget, ökade antalet långtradare till 17 750, lastade med livsmedel, mediciner och andra livsförnödenheter, dock ej elektronik och byggmaterial som Hamas kan bygga raketramper av. Det är ju inte rimligt att leverera vapen till en motståndare som gång på gång deklarerar att Israel ska utplånas.

55 lastbilar per arbetsdag

17 750 lastbilstransporter – det innebär cirka 55 transporter per arbetsdag, alltså ton efter ton av förnödenheter. Det är sant att mycket mer skulle behövas och att fred behöver uppnås, men varför omnämns inte den hjälp som ändå ges och därtill i ökande omfattning efter eld upphör?

Är illviljan mot Israel så stor att man i svenska medier inte kan förmå sig att publicera uppgifter som är positiva för Israel?

Den senaste nyheten från Gaza är för övrigt att Israel nu beslutat att betala pension till de palestinier som tidigare arbetat inne i Israel: Två miljoner shekel per månad.

Trots dessa besked om Israels hjälpinsatser, både internationellt och i Gaza fortsätter hetsen mot Israel och mot judafolket. Orden i Ps 105:25 besannas åter igen: ”Han förvandlade deras hjärtan, så att de hatade hans folk och handlade svekfullt mot hans tjänare”.

John Westlin

                          Till arkivet för ledare

 

 
Israel-nytt
 
Håll dig uppdaterad om vad som sker i Israel genom:

BBC

Haaretz

Honest Reporting

Israels ambassad, Stockholm

Israel Today

Jerusalem Post

Judisk-kristna relationer

Korta nyheter från Israel

Reuters

 
Välkommen att ställa en fråga!

Intressanta hemsidor

  Kanske du vill förkovra dig mer om dagens Israel? Se vår rekommenderade länksida.

Välkommen som ny prenumerant /medlem!
 
Beställ ett gratis provexemplar av vår tidning!
- I tidningen får du mer information om medlemskapet. Gör din intresseanmälan här. Vill du prenumerera direkt? Klicka här

Medlemstidningen Shalom över Israel

 

   

 

 

 

 

 

 

 

Copyright, Shalom.se  Information om hemsidan